S používáním mykorhizních hub na naší zahradě mám zatím jen jednoletou zkušenost, ale už teď lituji toho, že jsem mykorhizu nepoužívala dříve. Mykorhizni houby jsou užitečné oku skryté organismy v půdě, které jsou nezbytnou součástí správného půdního potravního řetězce. Jsou zdravé půdy, kde se jim daří a kde prospívají. Nemusíme však jen doufat, že se jedná o naše záhony a můžeme různé druhy mykorhizi aplikovat a významně tak prospět úrodnosti a celkové kondici půdy, záhonů a potažmo i rostlinám, které pěstujeme.
Čtěte dále a dozvíte se více o mykorhizních houbách, jejich výhody, jak prospívají půdě a rostlinám, jak je používat a jaké produkty doporučuji.
Co je mykorhiza
Slovo mykorhiza pochází z Latiny a když ho rozdělíme vznikne nám myko jako houby a rhiza znamenající kořen. Mykorhiza je symbiotické soužití hub a kořenů rostlin. Bez spojení kořenů by mykorhizní houby nepřežily. Spojení s kořeny jim nejenže umožňuje přežít, ale poskytuje také významné výhody pro rostlinu samotnou. Jedná se především o lepší příjem živin, zvýšení odolnosti před nemocemi a stresem a vyššími výnosy. Na to se ale podíváme více zblízka v další kapitole.
Až 95% všech rostlin na světě tvoří symbiotické spojení s houbami. Některé, jako ektormykorhiza, žijí pouze na povrchu kořenů. Spojují se hlavně s vybranými dřevinami např. akát, jehličnany a lísky. Další a převažující skupinou mykorhizních hub je endomykorhiza. Ta proniká do kořenových buněk a stává se součástí samotného kořenového systému. Tento typ mykorhizních hub také najdete v zahradních mykorhizních produktech, protože tvoří symbiózu se zeleninou, ovocnými stromy, květinami a travinami.
Význam mykorhizních hub
Když mykorhizní houby kolonizují kořenový systém, násobně jej zvětšují a tím napomáhají rostlině efektivně zpřístupnit více vody, živin a vzduchu z větší a hlubší oblasti půdy.
Mykorhiza navíc vypouští enzymy, které ukládají a rozpouštějí základní mikroprvky přítomné v půdě. Jsou pak pro rostlinu snadno biologicky dostupné. Jedná se především o fosfor, železo a další minerály. Mykorhizní houby však nefungují jako hnojivo, nepřidávají žádné další živiny. Pouze zachytí, uzamknou a řekněme „předžvýkají“ důležité živiny, které jsou v půdě již přítomné. Tím, že mykorhiza živiny „uzamyká“ pak z dlouhodobého hlediska zvyšuje celkovou úrodnost půdy. To ale neznamená, že můžeme přestat hnojit. Stále je a bude potřeba do půdy dodávat živiny, z hnoje, kompostu nebo zeleného hnojení.
Když se tedy jedná o symbiotický vztah hub a rostlin, možná si kladete otázku, co z toho houby vlastně mají? Odpověď je cukry, tedy potravu, ze které mohou růst. Rostliny nevyužité karbohydráty posílají ke kořenům, kde se dostanou až k houbám.
Výhody mykorhizy
Studie dokazují následující benefity, které mykorhiza rostlinám nabízí:
- Zlepšuje a zrychluje růst rostliny (včetně sazenic).
- Zvyšuje počet květů a počet i velikost plodů.
- Zlepšuje odolnost proti stresu a výkyvům počasí (horko, zima).
- Zvyšuje příjem vody rostlinami. Ty jsou tak odolnější proti suchu a vyžadují méně zálivky.
- Snižuje stres z přesazování. Ať už u sazenic nebo venkovní výsadby.
- Zvyšuje odolnost rostlin proti nemocem, tím, že zlepšují jejich celkové zdraví. Navíc, kolonizovaná mykorhiza chrání celý kořenový systém proti škodlivým škůdcům, houbovým chorobám a nemocem. Studie dokazují, že mykorhiza dokáže efektivně chránit kořenový systém proti háďátkům a jiným kořeny živícím se hmyzem.
- Snižuje akumulaci toxických persistentních látek v rostlinách.
- Zlepšuje strukturu a úrodnost půdy. Podporuje zdraví a vyvážený půdní potravní řetězec.
Říkáte si, že to zní skoro neuvěřitelně? Již několik pokusů dokazuje jak si rostliny s aplikovanou mykorhizou vedou o poznání lépe než bez ní. Zkuste si takový experiment i u vás.
Jaké rostliny z mykorhizy profitují
Téměř všechny rostliny profitují ze symbiózy s mykorhizními houbami. Díky tomu, že významně zpřístupňuje rostlinám fosfor, tak nejvíce prospívá plodícím a kvetoucím rostlinám, jako jsou rajčata, lilek, okurky, fazole, bobule, ovocné stromy, konopí, letničky, trvalky a mnoho dalšího. Prospěšná je však pro většinu na zahradě běžně pěstovaných rostlin, včetně salátů, kořenové zeleniny, cibulovinám a bylinkám.
Výjimkou je brukvovitá zelenina, která netvoří s mykorhizou symbiotický vztah. Je tedy zbytečné ji aplikovat ke kedlubnám, zelí, brokolici, kapustě, kadeřávku, ředkvičkám a dalším zástupcům brukví. Ani čeleď merlíkovitých z mykorhizy nebude profitovat. Tam patří červená a krmná řepa, laskavec, lebeda, mangold, merlík, špenát a další. Mykorhiza jim však v žádném případě neublíží!
Jak používat mykorhizu na zahradě
Mykorhizní houby jsou do určité míry přirozeně zastoupeny ve zdravé a organické půdě. Kompostování, mulčování, zahradničení bez rytí nebo zelené hnojení vše napomáhá k vytvoření bohatého a rozmanitého půdního edafonu, tedy společenstva živých organismů žijících v půdě. Naopak drsná chemická hnojiva, pesticidy, herbicidy tvoří sterilní půdy, nepříznivé pro vývoj mykorhizy a jiných prospěšných živých organismů.
Nicméně, vývoj silné populace mykorhizních hub může trvat i několik let, především na nových zahradách a záhonech. Síla populace mykorhizních hub se také může na různých záhonech a v různých sezónách lišit.
Jestliže si chcete být jistí, že vaše rostliny budou z mykorhizy profitovat je nejlepším způsobem naočkovat jimi rostliny už při výsadbě.
- Nejlepším způsobem je poprášit granulovanou mykorhizu přímo na kořenový bal rostlin, tak aby byl v přímém kontaktu. Dalším vhodným způsobem je aplikovat granulovanou mykorhizu přímo do výsadbového důlku na záhon.
- Dalším možným způsobem při očkování například stromů je rozmícháním mykorhizy ve vodě a následným namáčením kořenů při přesazování nebo finální výsadbě.
- Pokud chcete naočkovat již vysazené rostliny je možnost u nich vyhloubit důlky, které musí bezpodmínečně vést přímo ke kořenům, nasypat do nich granulát a zahrabat.
- Čtvrtá možnost je rozprášit mykorhizu plošně těsně před výsevem travního semene, či přímo pod travní koberec.
Mějte na paměti, že mykorhiza při aplikaci musí být vždy v kontaktu s kořeny, bez nich nemá šanci přežít.
Jakou mykorhizu doporučuji
Máme štěstí, že je u nás na trhu uznávaná značka Symbiom se širokým a kvalitním sortimentem efektivních mykorhizních hub pro nejrůznější rostliny a účely. Mně osobně se velmi osvědčily následující BIO produkty certifikované pro ekologickou produkci.
- Symbivit zelenina (rajčata a papriky) pro efektivní příjem vody, živin a vyšší výnosy.
- Symbivit TRIC pro lepší růst a odolnost.
- Symbivit Květ pro vyšší násadu květů, prodloužení doby kvetení a sytější barvy.
- Univerzální Symbivit univerzální podpora rostlin.
Těším se až letos poprvé vyzkouším Plantasorb na lepší hospodaření s vodou. Svým složením výjimečný produkt je i organické hnojivo Conavit.
Může mykorhiza ublížit rostlinám?
Mykorhiza nepředstavuje žádné riziko pro rostliny na vašich zahradách. Není hnojivem a tak nehrozí žádné popálení kořenů. I když ji aplikujete větší než doporučené množství nijak tím rostlinám neublížíte. Mykorhiza, která je navíc a již nemůže kolonizovat kořeny rostlin jednoduše zemře.
Zdravá půda je základ úspěšného pěstování!
Nezapomeňte, že zdravá půda je vždy to hlavní a mnohem důležitější než prosté hnojení rostlin. Zaujměte postoj, že vyživujete půdu a ne rostliny. Mykorhiza po miliony let vždy tvořila nezbytnou součást zdravého půdního ekosystému. Doufám, že jste se dozvěděli něco nového a že se těšíte až mykorhizu vyzkoušíte také. Pokud se vám článek líbil můžete jej sdílet prostřednictvím ikonek níže. Zanechte dotaz nebo sdílejte vlastní zkušenosti v komentářích. Na závěr bych chtěla poděkovat firmě Symbiom za zaslání jejich produktů.
Mohlo by vás zajímat:
- Vše co potřebujete vědět o mulčování záhonů
- Recenze na probiotika WEIKI aneb má tříletá zkušenost
- Jak nejlépe zalévat zeleninové záhony a jak při tom šetřit vodu
- Jak založit instantní záhony na kartonech bez rytí