péče o miminko

Chcete o vaše miminko pečovat minimalisticky, ekologicky a hlavně bezpečně, aby mělo co nejlepší start do života? Vítejte, jste tady správně. Asi jako každá máma chci pro své dítě to nejlepší. Jde mi hlavně o nezávadnou kosmetiky a používání bezpečných, netoxických a ekologických plen. Narození syna mě hodilo dosud do neznámých vod netoxických přípravků pro děti. Strávila jsem nespočet hodin zjišťováním co je v oblasti hygieny v péči o miminko a potažmo dítěte nejlepší. Snažila jsem se také otestovat tzv. ekologické jednorázové pleny, abych si následně vybrala ty, které jsou pro mě a mého syna nejlepší. Myslím, že stojí za to se o tom všem podělit s vámi. Sepsala jsem tento článek s doporučeními o minimalistické, přírodní a netoxické péči o hygienu miminka s doporučením na konkrétní produkty.

Co je to netoxická péče o miminko?

Znáte a kupujete přírodní kosmetiku? Pokud ano, jistě je vaší motivací přírodní, neškodné složení bez zbytečné chemie. Konvenční kosmetika je totiž plná škodlivých složek, ať už se jedná o konzervanty, parfémy, tenzidy, parabeny, silikony a další. Pomalu ale jistě zjišťujeme, že používání těchto konvenčních přípravků neblaze ovlivňuje naše zdraví, reprodukční systém, kožní rovnováhu a mnoho dalšího. Cokoliv namažeme na kůži má možnost se vstřebat až do krevního řečiště. To samé platí o našich sliznicích, pokud se jich škodlivá chemie dotýká, tak se vstřebává.

Už asi tušíte kam tím mířím. Pokožka miminek a malých dětí je velmi citlivá. Buňky jejich kůže jsou ještě více propustné pro látky, které na ní mažeme nebo se jí dotýkají. Chemikálie jsou tak pro ně více nebezpečné. Uvědomme si, že chemie je obsažená i v běžných jednorázových plenách, které na sobě mají miminka a malé děti nonstop. Na svých pohlavních orgánech mají zmíněné sliznice a podrážděná pokožka ve formě opruzenin je ještě více náchylná na kontakt s chemií.

Pokud přeci jen máte možnost, zkuste se v péči o miminko škodlivé chemii vyhnout. Na dnešním trhu již existují značky přírodní certifikované kosmetiky, které jsou běžně k dostání. To samé platí o plenách. Zkusím vám alespoň trochu pomoci se v tom lépe zorientovat.

Pozor na greenwashing

Přírodní je líbivé slovíčko, které prodává. I výrobci konvenční kosmetiky si zřejmě uvědomují neblahého složení jejich produktů a tak se snaží ukázat jako zelenější a přírodnější. Certifikát přírodní kosmetiky však nikdy nedostanou, protože i když mohou být tvořeny z 90 % z přírodních složek, tak prostě těch 10 % už opět bude ta zbytečná ale levná chemie, které se chceme vyhnout. Dejte si proto pozor na značky prodávající dětskou kosmetiku se „zelenou nálepkou“ jako je třeba HiPP. Co bych tedy doporučila já?

Držte se hesla méně je více

Zamyslete se jestli vůbec vaše miminko potřebuje kosmetické produkty typu šampon na vlasy nebo tělové mléko. Já jsem první měsíc mého syna koupala pouze v čisté vodě s pár kapkami kojeneckého oleje. Pokud měl hodně znečištěnou prdelku, tak jsem mu ji opláchla s trochou přírodního mýdla a to je vše. Naše kůže má úžasný potenciál si vše obhospodařovávat sama. Sprchové gely nebo pěny do koupele nejsou vůbec vhodné, protože kůži akorát vysušují a mění její přirozené ph.

Není ani potřeba miminko mýt dennodenně, pokud není vyloženě ušpiněné, tak postačí koupel obden nebo jednou za pár dní. Miminku stačí pravidelně otírat problémové partie (bradička, podpaží, záhyby) čistou vodou s kapkou oleje.

V poslední době se také oddaluje doba prvního umytí miminka po porodu na několik hodin či dní. Narozené miminko má na kůži mázek, který se záměrně nechává vstřebat do pokožky. Poskytuje jí důležitou ochranou bariéru. Miminko stačí otřít vodou od krve a posečkat s první koupelí než se mázek vstřebá.

Bezpečná přírodní kosmetika pro miminko

Pokud je to na vás až moc divoké, tak samozřejmě existuje bezpečná přírodní kosmetika pro miminka. Já jsem chtěla mít pravidelný kontakt s miminkem při koupání a nastavila jsem si režim koupání obden s následným promazáváním pokožky.

K péči o miminko jsem zvolila kvalitní dětskou kosmetiku od značky Weleda a mohu ji vřele doporučit jako spousta dalších maminek. Řada dětské kosmetiky velmi hezky voní (samozřejmě zcela z přírodních zdrojů) a tak máme z koupání krásný relaxační rituál před spaním. Při zaregistrování do klubu, má eshop weleda.cz pro členy 10% slevu na vše. Tato netoxická přírodní německá značka má certifikát přírodní kosmetiky Natrue a Fair Trade. Produkty, které nyní používám a mohu s klidným srdcem doporučit jsou:

Přebalování a pleny

Přebalování je další oblast, kterou jsem horlivě studovala. Zejména výběr plen pro mě byl obzvláště náročný. Bylo mi jasné, že chci používat netoxické a co nejvíce ekologické pleny. V podstatě máte na výběr 3 možnosti jak dítě přebalovat. Možná vás hned napadá, že látkové pleny používané generacemi před námi jsou rozhodně nejekologičtější a nejméně toxické. No, pojďme se na to podívat.

1. Látkové pleny aneb látkování

Jistě máte představu, jak asi látkování vypadá, ale co za tím vším stojí? Většina našich babiček a maminek si tím prošla. Vyžaduje to obrovskou zásobu látkových plen, několik svrchních kalhotek, hodně pracího prostředku (samozřejmě netoxického, např. Bio prací prostředky od Sonett) a nejlépe sušičku prádla.

Látkování může být velice ekologické v porovnání s používáním jednorázových plen. Ovšem pěstování klasické bavlny má k udržitelnosti hodně daleko a nese si také své ekologické břemeno. Například v USA, se na bavlněné plantáže spotřebuje dvakrát více chemikálií než na všechny ostatní rostlinné suroviny dohromady. To vše má ohromný dopad na životní prostředí. Je jasné, že současné konvenční zemědělství bavlny je bez chemie neudržitelné. Při dalším zpracování je opět použita další chemie. Proto rozhodně doporučuji zainvestovat do biobavlny nebo konopí.

Výhody

  • V dlouhodobé perspektivě jsou ekonomické, zvláště pokud pleny dostanete.
  • Zcela netoxické, pokud máte pleny z biobavlny.
  • Ekologické, pokud se jedná o biobavlnu.
  • Prodyšné, nehrozí tolik opruzenin.

Nevýhody

  • Vysoká pořizovací částka na základní výbavu.
  • Pleny musíte pravidelně prát, sušit a žehlit.
  • Cestování se jeví jako problematické, kdy s sebou musíte tahat potřísněné pleny.
  • Ekologická zátěž při pěstování klasické bavlny.

Látkové pleny z bio bavlny seženete třeba zde.

2. Ekologické a netoxické jednorázové pleny

ekologické pleny recenze
Testujeme BébéCash Premium a za nás dobrý!

Překvapuje vás, že pleny mohou být pro zdraví vašeho miminka nebezpečné? Bohužel se potvrdilo, že některé složky používané v klasických jednorázových plenách jsou toxické a potenciálně zdraví ohrožující.

O jaké složky se jedná? Je to zejména chlor, který se využívá ke bělení plen. Při tomto procesu vznikají karcinogenní látky zvané dioxiny, které se při bělení plen uvolňují do ovzduší a také po celou dobu jejich používání. Mohou narušovat správný chod imunitního a endokrinního systému vašeho děťátka. Mohou narušovat nervový a reprodukční systém a podle odborníků mohou právě dioxiny u dítěte vyvinou i astma.

Sice jsou v plenkách ve stopovém množství, ale uvědomme si, že dítě v nich tráví 24 h denně klidně 2 a více let. Zajímavé je, že bělení elementárním chlorem se přestalo používat v dámských hygienických potřebách (kvůli syndromu toxického šoku), ale některé běžné pleny jsou chlorem stále běleny. Ekologičtější značky plen se uchýlily ke bělení bez elementárního chloru (s označením ECF – elemental chlorine-free), které významně redukuje množství sloučenin chloru uvolněných do prostředí.

Alternativou jsou tzv. ekologické plenky bez bělení elementárním chlorem (ECF). Jsou z velké části rozložitelné, s pouze nejnutnějším množstvím polyesteru a superabsorbentu SAP. Rozhodla jsem se několik takových značek otestovat a zkusit vám krátce popsat své postřehy.

Výhody

  • Jednoduché užívání bez starostí.
  • Jsou vysoce savé, takže udrží miminko v suchu.

Nevýhody

  • Jsou ekonomickou zátěží pro rodinu.
  • Produkují velké množství odpadu.

Hledejte tyto certifikáty:

Eco by Naty

9,58 Kč za kus

Tyto švédské plenky mají pro nás při dovozu trochu větší ekologickou stopu, nicméně jsou v 55 – 60 % okamžitě biologicky odbouratelné. Pyšní se certifikátem OK biobased, zaručující použití obnovitelných materiálů. Mají také certifikát OEKO-TEX Standard 100, takže jsou testované na více než 100 chemických látek. Pleny jsou většinově složeny z kukuřičného škrobu (bez GMO) a celulózových vláken (s udržitelnou certifikací FSC). Savé jádro je pak tvořeno z celuózy a malým množstvím superabsorbentu SAP.

Moje zkušenost

Pleny jsou cítit jako papírové a lehce šustí. Podařilo se mi je několikrát natrhnout u lepíku, takže vyžadují jemnější manipulaci při přebalování. Sají dobře, ale trvá jim, než tekutinu nasají tak aby byly na dotek suché. Doporučuji pro lidi s vysokým ekologickým cítěním, tam kde se odpad vozí na skládky.

Zakoupíte zde

Moltex

8,3 Kč za kus

Pleny vyráběné v České Republice podle německé technologie. Jsou ze 40 – 45 % okamžitě biologicky odbouratelné a celé se na skládce rozloží do dvou let. Vnější i vnitřní vrstva je ze 100 % přírodních ingrediencí. Mají certifikaci FSC, takže zaručují že papír pochází z šetrně a udržitelně obhospodařovaných lesů.

Moje zkušenost

Velice příjemné pleny, jemné na dotek. Manipulace s nimi je bezproblémová. Pojmou hodně tekutin, takže se na ně dá hezky spolehnout. Doporučuji pro lidi s ekologickým cítěním, kteří preferují lokální produkt a tam kde se odpad vozí na skládky.

Zakoupíte zde

Baby Charm

5,1 Kč za kus

České hypoalergenní pleny bez chloru (ECF) a bez parfemace, vyrobené z FSC celulózy. Mají indikační proužek, takže dobře vidíte kdy je vhodné dítko přebalit. Jsou ze 25 % okamžitě biologicky odbouratelné.

Moje zkušenost

Tyto pleny jsou v porovnaní s jinými plenami stejné velikosti o něco menší, takže si dejte pozor pokud máte dítě na vyšší váhové hranici. Pleny dobře sedí a jen tak neprotečou, ale když jsou nasáté, tak nejsou tak měkké. Za mě jsou kompromisem ekologických a netoxických plen. Doporučuji pro lidi, kteří chtějí lokální produkt a chtějí podpořit českou ekonomiku.

Zakoupíte zde

BébéCash Premium

5,75 Kč za kus

České pleny vyrobené v Turnově. Opět jsou bez elementárního chloru (ECF), bez parfemace a celulózy s PECF certifikátem (trvale udržitelně obhospodařované lesy). Nemají indikační proužek vlhkosti. Bohužel jsem nedohledala jak moc jsou tyto plenky rozložitelné. Pleny se dobře přizpůsobují tvaru těla a mají spolehlivou savou vrstvu se superabsorbentem SAP.

Moje zkušenost

Kompromisní levné pleny, které nám osobně sedly. Jsou nejtenčí z uvedených, neomezují v pohybu a hezky se přizpůsobí tvaru těla. Doporučuji pro lidi, kteří nepožadují indikační proužek, kteří nakupují lokálně a chtějí podpořit českou ekonomiku.

Zakoupíte zde

3. Komunikační bezplenková metoda

Zcela jistě nejekologičtější a nejekonomičtější způsob o hygienu vašeho děťátka. Jde o naprosto přirozené vyměšování dítěte do nočníků nebo jiných k tomu určených nádob a míst. Možná si říkáte, že toho jsou schopné pouze děti starší 1,5 roku, ale opak je pravdou! Již novorozenci mají přirozený pud vyměšovat se mimo své bezprostřední okolí, jen jim to není s použitím plen dovoleno. Na jejich vyměšovací potřeby není reagováno a tak tento pud potlačí.

Tato komunikační bezplenková metoda (KBM) funguje na principu naladění se na své miminko, pozorování jeho projevů a včasných reakcí na impulzy, které dítě vydává, když má potřebu se vyprázdnit. V ten okamžik se bere do klubíčka nad nočník, umyvadlo, záchod nebo venku ke křoví. Maminka nebo kdokoliv jiný pak vydá zvukový signál, například šššš nebo ččč a dítě ví, že se může vyprázdnit.

Já o této metodě již věděla, protože se ji snažila praktikovat sestra s mým synovcem. Neměla jsem ale žádné ambice ji provozovat. Když se však můj syn začal pravidelně vyprazdňovat jakmile jsem mu sundala plínu, došlo mi, že je mu to do ní nepříjemné. Zkusila jsem ho podle rad lidí provozující BKM vzít nad umyvadlo ráno po probuzení a nestačila jsem se divit. Nejen, že se syn vymočil, ale hned dvakrát se vykakal. Od té doby tuto metodu provozuji.

Stále ale používáme jednorázové pleny pro jistotu, protože ne vždy se mi daří signály zachytit nebo na ně reagovat včas (například v autě). Mám však mnohem menší spotřebu plen a tak si mohu dovolit kupovat ty dražší a ekologičtější. Pro podrobné informace o této metodě, která mimo jiné velmi utužuje pouto mezi dítětem a rodiči, doporučuji knihu Bez plenky od Ingrid Bauerové.

Pokud vás tato metoda zaujala, prosím, zkuste vaše děťátko po probuzení podržet nad umyvadlem. Za zkoušku absolutně nic nedáte. Příroda vám poděkuje, protože s největší pravděpodobností ušetříte jednu plínu.

Výhody

  • Výrazně ušetříte na plenách a ubrouscích.
  • Jedná se o nejekologičtější způsob vyprazdňování vašeho miminka.
  • S dítětem navážete pouto na hlubší úrovni díky pochopení potřeb vašeho děťátka (ten úsměv po vyprázdnění stojí za to).
  • Miminko nikdy nebude mít opruzený zadeček.
  • Odpadne tzv. učení na nočník.

Nevýhody

  • Tato metoda vyžaduje téměř neustále napojení na vaše miminko a pozorování signálů.
  • Nejspíše se vám stane více „nehod“. Ty však můžete eliminovat používáním jednorázových plen pro jistotu.
  • Energeticky náročná metoda, kdy své miminko musíte často svlékat a oblékat.

Oblečení a textilie

Jestliže to s ekologií myslíte opravdu vážně, tak musíte zvážit i materiály oblečení vás a hlavně vašeho děťátka, které jak jsme si řekli má citlivější pokožku ke všemu čeho se kůže dotýká.

U látkových plen zmiňuji bio bavlnu jako opravdu netoxický a ekologický materiál. Bavlník je totiž extrémně choulostivá plodina, která se v obrovských monokulturách neobejde bez insekticidů, pesticidů, herbicidů a dalších pro půdní život drtících látek. Sklizní tento chemický koktejl nekončí a bavlna dále podstupuje procesy zpracování jako je změkčení, bělení (ano i zde se používá chlor) a barvení.

Vím, že to asi neslyšíte rádi, ale pokud máte vysoké ekologické cítění, tak si vybírejte certifikovanou organickou bio bavlnu. Známe certifikáty jsou třeba Global Organic Textile Standard (GOTS) nebo Soil Association. Bio bavlna je jemnější, protože prochází nižším stupněm zpracování a nepoužívá se formaldehyd.

Další vhodné materiály pro miminko jsou organické konopí, hedvábí, len nebo vlna (merino je vysoce funkční, prodyšný a hřejivý duh vlny). Na co si dát naopak pozor? Osobně si dávám pozor na umělý materiál polyester, zvláště u miminek a dětí s citlivou kůží bych velmi zpozorněla. Sice se polyester považuje za bezpečný materiál, ale při jeho zpracování se používá také škodlivá chemie. Je to neprodyšný materiál, který může děťátko nebezpečně přehřívat. Jedná se o plast a tím pádem se z něho uvolňují mikroplasty, o kterých stále nevíme co vše v organismu mohou způsobit.

Moje péče o miminko

Náš přebalovací koutek s Weledou a perlanem.

Hned v porodnici jsem vyfasovala perlan na utírání zadečku a zůstala jsem u něj. Žádné vlhčené ubrousky bohužel nejsou zcela netoxické, protože vždy obsahují nějaké přídavky navíc v podobě např. konzervantu. Kupuji si perlan a trhám si ho na menší obdélníky, které vždy namočím do čisté vody (každý den čerstvou v mističce) a otírám. Na ven nebo návštěvy pak používám bio vlhčené ubrousky od Naty.

Díky tomu, že praktikuji bezplenkovou komunikační metodu, zachytím 90 % stolice do tomu určeného nočníku a syn tak většinou nemá špinavý zadeček, až na konečník. S močí tak úspěšní nejsme, ale odhaduji, že do nočníku zachytíme asi 50 % močení, někdy více někdy méně. V létě na zahradě to bylo velice snadné, uvidíme jak to bude v zimě.

Synovi pak každé ráno umyji zadeček v umyvadle a koupu obden s použitím pár kapek měsíčkové kojenecké koupeli od Weledy (není až tak potřebná, ale krááásně voní). Syna pak mažu kojeneckým měsíčkovým olejem (sezamový olej, měsíček lékařský). Na konečník občas použiji trochu měsíčkového kojeneckého krému na opruzeniny, které se nám s úspěchem vyhýbají. Toť vše.

Rozhodně na pokožku svého miminka používejte pouze certifikovanou přírodní kosmetiku, případně čisté za studena lisované oleje.

Peníze vs. ekologie a bezpečí?

Teď se vám v hlavě asi odehrává velké dilema. Ano, netoxická a ekologická péče o miminko je ve všech ohledech dražší záležitost (až na BKM, která nestojí nic, jen vaší pozornost). Přírodní kosmetika stojí sice více, ale je bezpečná a šetrná. Na miminko navíc spotřebujete velmi malé množství a tak vydrží dlouho.

Pokud se rozhodnete pro nejpohodlnější řešení jednorázových plen, za každou cenu zvolte pleny nebělené chlorem (s označením ECF). Pokud se rozhodnete pro látkové pleny, zvažte nákup těch z organické bavlny. Hluboce doufám, že alespoň vyzkoušíte BKM v podobě vyprázdnění miminka do nějaké nádoby (nočník, miska, umyvadlo, záchod nebo křoví). Nemusíte zachytit 100 %, ale můžete svému miminku nabídnout jinou a především preferovanou možnost nad plenou.

V článku odkazuji na produkty, které já sama v péči o své miminko používám anebo jsem je vyzkoušela. Tímto článkem jsem se snažila usnadnit a přelouskat to moře informací, které se na novopečené rodiče valí ze všech stran. Starší generace by jistě namítaly, že to je zbytečné brát v potaz, že nám se přeci nic nestalo. Možná ne, ale možná ano. Alergie, astma a mnoho dalších onemocnění jsou na vzestupu. Pokud víme, že běžné jednorázové pleny jsou v tomto ohledu rizikové, je lepší dát od nich ruce pryč.

Mohlo by vás také zajímat:

Chcete se přiblížit?

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU A ZÍSKEJTE NEJNOVĚJŠÍ, TIPY, NÁVODY A INSPIRACI.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám také líbit...