Chcete mít na své zahradě květiny i zeleninové záhony? Velmi často vidím, že lidé zeleninovým záhonům vyhrazují speciální místo jen pro pěstování zeleniny. Mají většinou sekci zvlášť na květinové záhony a zvlášť na zeleninu. Je to velká škoda. Není nad to se procházet zeleninovým políčkem, nechávat se okouzlit pestrými barvami, motýli a každou chvíli něco zakousnout. Neoddělujte striktně jedno od druhého. Vytvořte díky kombinovaným záhonům rajskou zahradu i u vás. Poradím jaké kombinace zeleniny a květin hrají do noty a proč je takové spojení dobrý nápad.
Zeleninu a květiny není třeba oddělovat
Máte menší zahradu a na zeleninu nemáte místo? Omyl! I na vyloženě mrňavé zahrádky se vždy vejde záhonek, kde můžete s úspěchem pěstovat květiny i něco k jídlu. Stačí jen dobře naplánovat, které květiny a druhy zeleniny pěstovat pospolu. Takové záhony jsou neotřelé, hrají barvami, chutěmi a životem, protože už z velké dálky lákají opylovače všeho druhu.
Vhodná spojení květin a plodin lze najít na téměř každé stanoviště. Jsou nenáročné druhy zelenin, které s úspěchem vypěstujete na slunci, v polostínu i ve stínu.
Základní kostru budou tvořit trvalky. Mezi ně se pak každý rok integrují letničky a zelenina.
Zapomeňte na pravidla
Zapomeňte na striktní pěstování v řádcích, záhonech pouze na plném slunci nebo zeleninové monokultury. Nemusí to nutně být až taková divočina, kdy na záhony rozhodíme hrst semen všeho druhu a čekáme co se kde uchytí. Jde spíše o to si začít hrát a přidávat zeleninu na prázdná místa mezi trvalky. Saláty nemusíme pěstovat v řádcích, ale v diagonálách, i to dodá záhonům dynamičtější vzhled.
Správnou dynamiku a harmonii nám vytvoří samotný tvar kombinovaných záhonů. Skvěle bude vypadat kruhovitý záhon uprostřed trávníku nebo kolem stromu.
I samotné oplocení zahrady nabízí skvělý prostor pro neformální výsadbu. Zdi mohou sloužit jako opora pro popínavé rostliny a špalírové ovocné stromy. Živé ploty na okrajích pozemků nemusí růst v jedné lajně, ale mohou se rozpínat do prostoru zahrady a vytvářet v ní útulné dílčí prostory nebo chcete-li pokojíčky.
Kombinované zahrady nebo jak říkají v americe foodscaping je taková malá divoká zahrada nebo záhon, kde se vše tak trochu prolíná v dokonalé harmonii. Kontrast mezi nízkým aksamitníkem a vysokým kadeřávkem je něco co zaujme na první pohled, ne každému však dochází, že kadeřávek je vlastně zeleninou, která se dá pravidelně sklízet.
Jak na kombinované záhony
Již v úvodu jsem řekla, že kostru budou vždy tvořit trvalky. Ty můžete nakoupit v zahradnictví, odkopnout si nebo nařízkovat od sousedů či předpěstovat ze semen. Důležité je, že na svém stanovišti budou několik let a jejich péče se omezí na každoroční dodání živin v podobě kompostu nebo stříhání. Většinou to jsou okrasné květiny jako denivky, svíčkovec, dlužichy, levandule, bohyšky, trávy a další.
Mezi trvalky se řadí i některé druhy zeleniny. Je to například cibule sečka, která brzy z jara tvoří krásné trsy, popínavý špenát kavkazský nebo košatá rebarbora.
To jestli na vašich záhonech budou převládat trvalky nebo jednoleté letničky a zelenina je jen na vás a vašich prioritách. Jak si ukážeme v následujících seznamech pro kombinované záhony, parádu udělají všechny rostliny.
Díky přímému výsevu zeleniny nebudete mít na záhonech nikdy prázdná místa. Využijte každé volné místo a přemýšlejte, která zelenina, letnička nebo bylinka by se tam mohla vyjímat. Představte si jak asi bude záhon vypadat v různých obdobích roku, jaké barvy bude mít v různých ročních obdobích a jak vysoké trvalky jsou. Vždy se snažte o kontrast barev a výšky zvolené jednoleté zeleniny, kterou pro ten rok budete pěstovat na prázdných místech.
Nepřemýšlejte nad zeleninou jen jako užitkovou plodinou, ale zamyslete se jak by právě zelenina mohla vaše okrasné záhony ozvláštnit. Zaměřte se na odrůdy zajímavé listem, květem nebo plodem.
Nezapomínejte na bylinky! Kopr, heřmánek, měsíček nebo bazalka na zeleninové záhony vyloženě patří a dodají jim to správné kouzlo.
Zelenina okrasná listem
Co říkáte na velkolepou cuketu nebo vztyčný artyčok? Nejsou to krásné impozantní rostliny, které nelze přehlédnout? Pro inspiraci uvádím seznam tzv. zeleninových fešáků, které se pyšní nejrůznějšími odstíny barev a struktur.
- Artyčok – Až 150 cm vysoký jedlý „bodlák“. Vysaďte jej na slunné stanoviště jednotlivě nebo ve skupince až 3 rostlin. Budou tvořit dominantu záhonů.
- Cuketa – Ohromné dekorativní listy a sytě žluté květy také zaujímají dominantní postavení na záhonech.
- Asijská hořčice – Hodí se například na lemování záhonů. Odrůda Red Giant má krásné zelené listy s červeným žilkováním.
- Fenykl – Zelenina zajímavá strukturou zpeřených listů.
- Kadeřávek – Krásná, mohutná zelenina s rozložitými listy. Populární je odrůda Nero di Toscana se šedozelenými listy nebo Redbor F1 s fialovými.
- Mangold – Můj vzpřímený oblíbenec se zářivými řapíky se dá konzumovat podobně jako špenát. Směs duhových mangoldů si jistě oblíbí každý.
- Lebeda – Trochu zapomenutá rostlina, která ale zpestří jakýkoliv záhon. Můžete ji konzumovat za mlada a nebo nechat vyrůst do výšky až 180 cm a vykvést.
- Čekanka – Kulaté hlavy čekanky dodávají záhonům zaoblené struktury. Roste spíše při zemi, takže nenechte její sousedy příliš přerůst. Volte třeba měsíček nebo pomněnky.
- Salát – Kdo by si nechtěl vypěstovat stálý přísun salátu? Zajímavými odrůdami se salát jen hemží. Když například necháte salát dubáček vykvést, tak vytvoří krásné pagody, nebo jak říkám já, vánoční stromečky.
Zelenina okrasná květem
Když už jsme u toho salátu, který při vybíhání na květ tvoří „vánoční stromečky“, tak při květu vytvoří spousty drobných žlutých květů. Když zeleninu, kterou běžně konzumujeme ještě před květem necháme vykvést a vytvořit semena, tak nám nabídne neotřelou podívanou a příležitost být svědkem celého jejího životního cyklu. Úrody se však nemusíme vzdávat u všech druhů zelenin. Většina zeleniny kvete aby nám poskytla její šťavnaté plody.
- Hrách setý – Nové odrůdy hrachu kvetou spíše bíle, ale například stará odrůda cukrového hrachu Graue Buntblühende kvete růžovofialově. Můžete jej využít jako optické rozdělení záhonu.
- Fazol šarlatový – Krásná popínavá zelenina se zářivě červenými květy se pěstuje spíše jako letnička. Dovede se pnout po zdech, plotech, pergolách či obloucích.
- Mrkev – Kvete druhým rokem různými barvami dle výběru odrůdy. Květenstvím je podobná řebříčku. Většinou má bílou nebo narůžovělou barvu.
- Pór – Vykvétá druhým rokem a vytváří velká kulatá květenství podobná okrasnému česneku. Zajímavou odrůdou je odrůda Grex, kterou lze pěstovat jako trvalku, protože odnožuje a vám tak odpadne každoroční příprava sadby.
- Pažitka – Listy pažitky jsou nenápadné, ale počkejte až začne kvést, to je teprve podívaná. Fialové květenství odrůdy Staro ozdobí jakýkoliv pokrm.
- Zimní sečka – Vůbec krásná rostlina, která se zazelená jako jedna z prvních a v průběhu každé sezóny vytvoří bílá kulatá květenství. Doporučuji odrůdu Kroll.
- Bob obecný -Černobílé květy kompaktních odrůd bobu obecného milují čmeláci. Pyšní se jimi například odrůda Robin Hood.
Zelenina okrasná plodem nebo semenem
Plody všech druhá a barev nám do kombinovaných záhonů vnesou hojnost a další důvod proč se mezi záhonky budeme s radostí procházet a ochutnávat co se dá.
- Amarant – 60 – 150 cm vysoká rostliny z Ameriky se na záhonech rozparádí při květu a v době plodu. Květenství má barvu nejčastěji červenou, ale například odrůda Viridis má zelenou.
- Lilek – Tato teplomilná plodová zelenina má krásné stříbřité listy, ale ještě zajímavější jsou krásné nejčastěji černo fialové plody. V našich podmínkách se dobře daří lilku s menšímu plody Kvapík.
- Fazole – Krásné až 3 metry vysoké popínavé fazole často vynikají barvenými lusky se zajímavými semeny uvnitř. Mé oblíbené odrůdy jsou stará Blauhilde s fialovými květy i lusky nebo Borlotto s červenými žíhanými lusky.
- Lagenarie – Jedna z nejstarších kulturních pnoucích rostlin se zajímavě lahvově tvarovanými plody. Vyjímat se budou v obloukovém průchodu, které rostlina obroste a plody budou vyset dolu.
- Papriky a chilli – Plody na keřících doslova září. Nejrůznější odrůdy mají širokou škálu barev a tvarů. Zajímavou paprikou je například měňavka nebo slaďoučký Hamík. Z chilli je výjimečně okrasnou odrůdou Fluorescent Purple nebo Bishops Crown.
- Mochyně peruánská – Na konci léta tento keřík vytváří malé lampionky, které po uschnutí schovávají zralé chutné červenooranžové plody.
- Rajčata – Ty skutečně nejpestřejší plody jsem si nechala na konec. Rajčata jsou mojí srdcovou záležitostí. Těch chutí, barev a tvarů je tolik, že máme reálně možnost za celý život vyzkoušet jen zlomek.
Květinoví sousedé pro zeleninu
Pojďme těm záhonům dodat ještě větší šmrnc a rozzářit je barvami a provonět vůněmi. Pro inspiraci jsem vybrala mé oblíbené stálice kombinovaných záhonů.
- Jiřiny – Rozmanité barvou i typem květenství. Tyto hlíznaté trvalky zaručeně pozvednou jakýkoliv záhon. Jejich hlízy však musíte na zimu vyrýt a uschovat.
- Lichořeřišnice – Bujně rostoucí pokryvnou letničku s krásně sytými květy na svých záhonech nevynechám žádný rok. Už jen z toho důvodu, že se jedná o jedlou a léčivou bylinku.
- Krásenka – Této letničce se na záhonech se zeleninou dobře daří, protože má ráda kyprou půdu. Dorůstá do výšky 60 – 120 cm a svými listy připomíná kopr. Květy má však oslnivé. Kvete od července do října.
- Levandule – Kdo by neznal levanduli. Milují je snad všichni, včetně bzučících návštěvníků. Nízkou odrůdou na obruby je Hidcote Blue a naopak vysokou a doširoka rostoucí je Mailette.
- Měsíček – Patří mezi nejstarší zahradní květiny. Oblíbili si je jak v klášterních zahradách, tak i v těch venkovských. Já je mám snad v každém volném koutě záhonů a v sezóně pravidelně sbírám květy a suším na čaj nebo olej. S měsíčkem máte jistotu, že se vysemení a bude se pak objevovat každý rok.
- Slunečnice – Tyto zářivé krásky jsou impozantní svou výškou i obrovskými květy. Samozřemě záleží jakou odrůdu zvolíte. Z vysokých jsou to třeba Farbenpracht a naopak z nízkých Pacino.
- Aksamitník neboli afrikán – Nejen, že tato letnička záhony rozzáří ne celé léto, ale plní také ochranné funkce pro rostliny a zeleninu, které rostou okolo. Pro hmyz jsou lákavější afrikány s jednoduchými květy, např. Marietta nebo Paprika.
- Denivky – Krásné trvalky, pro které mám vyloženě slabost. Vzhledem připomínají lilie, ale na rozdíl od nich mají jedlé květy. Snadno se množí odkopem a mohou se tak celkem jednoduše přemisťovat.
Kombinované záhony jsou radost
Jak vidíte, tak na kombinovaných záhonech lze pěstovat celou škálu rostlin pospolu. Není třeba oddělovat záhony užitkové s květinovými a bylinkovými. Kreativní zahrádkáři se mohou každý rok vyřádit naplno při plánování kombinovaných záhonů. I když páteřní rostliny trvalky budou zaujímat svá čestná stálá místa, tak letničky a zelenina je lepší každý rok pěstovat na jiném místě, aby se půda jednostranně nevyčerpala. Nehledejte v tom ale příliš velkou vědu, zkoušejte, hrajte si a radujte se z krásných pestrých záhonů, které jistě inspirují každého, kdo k vám zavítá.
Zdroj: Lorey, H. (2021). Zelenina v okrasné zahradě. Eugen Ulmer KG