měsíčkový olej

Radujete se ze záplavy květů měsíčku lékařského a přemýšlíte jak jej nejlépe zpracovat? Pak jste tady správně. Ze všech květin a bylin, které na svých záhonech pěstuji mám měsíček lékařský nejraději. Pravidelně také sbírám květy a suším je na sítech ve stodole. Nejlepší způsob zpracování sušených květů měsíčku je výroba léčivého měsíčkového oleje, který má široké možnosti využití. V tomto článku popíši léčivé vlastnosti měsíčku lékařského, jak si měsíčkový olej vyrobit krok po kroku, jak jej skladovat a hned 7 způsobů jak využít léčivý a pěstící potenciál měsíčkového oleje. Zkuste si měsíčkový olej vyrobit se mnou.

Léčivé vlastnosti měsíčku lékařského

Calendula oficinalis, latinsky měsíček lékařský, se používá jako léčivá bylina již po staletí. Má vnitřní i vnější užití k podpoře imunity, léčbě kožních potíží a léčbě infekcí. Měsíček lékařský podporuje opravu a růst buněk a má desinfekční, protiplísňové, protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Jeho největší výhodou je velice jemný účinek a tak je s oblibou používán v péči o citlivou pleť a v kosmetice pro miminka již od narození.

měsíček lékařský
Pěstovat měsíček lékařský na zahradě je radost

Najdete ho v široké škále hojivých kosmetických přípravků. Dovede totiž výborně hojit kožní potíže jako jsou vyrážky, akné, spáleniny od slunce, popáleniny, kožní poranění, hmyzí bodnutí, neštovice a bradavice. Dle této studie se měsíčkový olej s úspěchem používá při léčbě alergické kontaktní dermatitidě, vitiliga, růžovky, melasmy a psoriázy.

S oblibou se také používá na zklidnění pokožky po hojení a vyhlazení jizev po operacích. Je vám už jasné, že měsíčkový olej využije úplně každý?

Z čeho se vyrábí měsíčkový olej?

Na výrobu měsíčkového oleje jsou potřeba jen dvě ingredience. První jsou sušené květy měsíčku lékařského. Oranžově zbarvené květy jsou nejléčivější, ale léčivé vlastnosti mají všechny barvy květů. Nejjednodušší je trhat květy celé, ale někdo používá pouze okvětní lístky. Důležité je použít hlavně sušené květy či okvětní lístky, abychom zamezily zkažení měsíčkového oleje přílišnou vlhkostí. Zajistíme si tak co nejdelší trvanlivost.

Nasušený měsíček lékařský
Nasušený měsíček lékařský ze zahrady

Druhou ingrediencí je vhodný nosný olej. Zkuste popřemýšlet na co primárně chcete olej používat. Některé oleje jsou jedlé, jiné nikoliv. Někdo má masnou pleť, někdo zase suchou. Ráda vám s výběrem pomůžu.

Výběr vhodného oleje

Používání oleje na pleť je naprosto v pořádku nejen pro suchou pleť, ale i pro mastnou. Jen je potřeba vědět jak správně olej používat. Základem je olej aplikovat na vyčištěnou a navlhčenou pleť, tak jej ocení i suchá pleť, obzvláště když do oleje přidáme léčivé vlastnosti měsíčku lékařského.

Je ovšem nutné vybrat správný nosný olej. Já na pleť vždy volím nekomodogenní oleje, tedy takové oleje, které neucpávají póry. Nejlepší co pro svou pleť můžete udělat je použít kvalitní, nerafinované, za studena lisované oleje. Přeci jen budeme vyrábět léčivý přípravek. Zkuste dát na má doporučení i s odkazy na ověřené oleje:

Olej z hroznových jader je antibakteriální, neucpává póry, a tak jej s oblibou využívají lidé s akné. Je lehký, snadno vstřebatelný a nezanechává pocit mastnoty. Je jedlý, ale tepelnou úpravou se znehodnocuje.

Jojobový olej má podobné chemické složení naší pokožce a tak jej lze považovat za univerzální olej pro všechny typy pleti. Je lehký, snadno vstřebatelný a nezanechává pocit mastnoty. Studie také dokazují, že má protizánětlivé vlastnosti. Tento olej je také velice trvanlivý. Pozor, není jedlý.

Mandlový olej skvěle hydratuje a tak je skvělou volbou pro citlivou a suchou pleť. Je to také číslo jedna v péči o pleť miminek. Umí také sjednotit tón pleti. Je jedlý.

Extra panenský olivový olej je pro pleť velice hydratační a výživný. Není tak suchý jako jiné oleje, takže zanechává jemný pocit mastnoty. Výhodou je, že je jedlý, takže jej lze bez obav užívat i vnitřně.

Kokosový olej je ve světě ceněn pro své pěstící účinky na pleť, pokud však máte matnou pleť se sklonem k akné, raději se mu vyhněte. Tento olej je vysoce komedogenní a má tendence ucpávat póry. Nicméně obsahuje kyselinu kaprilovou a další složky, které vykazují silné antibakteriální, antivirové, protiplísňové a protizánětlivé účinky. Je tedy skvělou volbou pro výrobu mastí, tělových másel a pro vnitřní užití.

Konopný olej je asi nejméně komedogenní ze všech zmíněných olejů. Je lehký, snadno vstřebatelný a podobným aminokyselinám naší pleti. Je vhodný pro všechny typy pleti a je bez obav jedlý.

Arganový olej je vysoce hydratační a na komodogenní škále si zapisuje výbornou nulu, takže neucpává póry. Tento olej je v kosmetickém průmyslu vysoce ceněn, nejvíce asi v péči o vlasy. Hodí se na starší pleť, protože umí vyhlazovat jemné linie vrásek, zjemňuje pleť a uplatní se i na strie. Při vnitřním užívání se ujistěte, že je váš arganový olej jedlý, protože existuje typ určený jen pro kosmetické účely.

Máte vybráno? Já osobně použila extra panenský olivový olej na výrobu měsíčkového oleje, ze kterého chci dělat mast. Na péči o pleť preferuji jojobový olej nebo směs olejů.

Návod na výrobu měsíčkového oleje

  1. Připravte si zcela vysušené květy měsíčku lékařského. Pokud jej pěstujete, preferujte oranžové květy.
  2. Naplňte květy čistou skleněnou nádobu do 3/4 jejího objemu.
  3. Vše zalijte vybraným olejem tak aby se sklenice naplnila až po okraj a aby všechny květy byly ponořené.
  4. Sklenici umístěte na slunný parapet do pokojové teploty. Měsíčkový olej nechte macerovat alespoň 3 týdny, ale klidně i dva měsíce.
  5. Na konci macerace vše přeceďte přes sítko a plátno. Snažte se vymačkat co jen půjde! Právě jste totiž vyrobili malý zázrak.

Skladování měsíčkového oleje

Olej skladujte v uzavíratelné skleněné nádobě v suchu a chladu. Řiďte se informacemi na zvoleném nosném oleji (ten, který jste použili na maceraci) ohledně trvanlivosti výsledného produktu. Většinou jsou to 1-2 roky. Trvanlivost můžete prodloužit uchováváním měsíčkového oleje v lednici.

Můj tip je vždy odlít trochu oleje do skleněné lahvičky s pipetou na denní používání a zbytek skladovat v lednici nebo na suchém a chladném místě. Měsíčkový olej ve skleněných lahvičkách s pipetou také bude skvělým dárkem.

Teď když jsme vyrobili toto oranžové zlato, pojďme se podívat jak jej lze užívat

7 způsobů použití měsíčkového oleje

  1. Jako hydratační pleťový olej. Aplikujete jej vždy ráno nebo večer jemnými krouživými pohyby na čistou umytou pleť. Pleť po umytí jen jemně usušte, aby si zachovala nějakou vlhkost a vmasírujte 2-3 kapky měsíčkového oleje.
  2. Jako odličovač. Navlhčete si odličovací tampónky a rozetřete do nich pár kapek měsíčkového oleje. Pak už odličujte tak jak jste zvyklé.
  3. Na tělo. Stejně jako při použití na pleť, měsíčkový olej se s úspěchem používá na hydrataci celého těla. Zkuste si s ním namazat chodidla před spaním. Namasírujte jím partnera, namažte miminko, ošetřete kožní poranění a nemoce.
  4. Na vlasy. Jednou za čas si můžete udělat olejový hydratační zábal na vlasy. Aplikujte vyrobený měsíčkový olej rovnoměrně do vlasů, zabalte je do ručníku a 15 minut až hodinu odpočívejte. Pak si vlasy umyjte šamponem.
  5. Jako dresing na salát nebo na jakoukoli přípravu studené kuchyně, pokud je váš nosný olej jedlý a chutný. Už jsem zmínila, že měsíčkový olej podporuje imunitní a lymfatický systém, je protizánětlivý, pomáhá při menstruačních bolestech a trávicích problémech?
  6. Jako ingredienci na další tvoření. Přidáním včelího vosku vytvoříte ceněnou měsíčkovou mast. Já z měsíčkového oleje vyrábím také šlehané bambucké máslo a přírodní měsíčkové mýdlo.
  7. Darujte měsíčkový olej rodině a přátelům. Zaručuji, že je to jistě potěší, zvláště pokud jim předáte informace o jeho účincích a jak jej lze používat! Ostatně tento článek můžete nasdílet pomocí ikonek níže.

Pokud jste dočetli až sem, neváhejte a pusťte se do výroby měsíčkového oleje. Je to velice snadné! U mě v domácnosti měsíčkový olej nikdy nechybí a vyrábím jej hned několikrát do roka.

Ps. Je jasné, že měsíček lékařský v žádném případě nesmí chybět na vašich zahrádkách? Pokud ho pěstujete se zeleninou, dobře děláte!

Mohlo by se vám hodit:

Chcete se přiblížit?

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU A ZÍSKEJTE NEJNOVĚJŠÍ, TIPY, NÁVODY A INSPIRACI.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám také líbit...