Šípkový olej je pro pleť velice hydratační, regenerační a výživný. Navíc jeho výrobu zvládne úplně každý a vyžaduje jen dvě ingredience. Čtěte dále a dozvíte se jak si šípkový olej vyrobit doma dvěma způsoby, odvíjející se od toho, jaké šípky máte k dispozici, zda čerstvé nebo suché. Dočtete se také jaké jsou účinky šípkového oleje na pleť, výběr nejlepšího nosné oleje a jak lze váš šípkový olej používat.
Tento postup výroby šípkového oleje je takový, aby byl výsledný olej bezpečný, čistý a vydržel co nejdéle.
Šípky si nasbírejte nejlépe od srpna do října, když jsou zralé a tvrdé. Mají tak nejvíce vitamínu a živin. Já na olej nejraději používám čerstvé šípky, které si vysuším v sušičce při teplotě 60 – 70 °C do částečné tvrdosti. Tedy tak, že šípky jsou téměř tvrdé, ale mezi prsty stále trochu poddajné se zbytkovým obsahem vody.
Pokud se pro výrobu rozhodnete použít již zcela vysušené tvrdé šípky, zvolte druhý (také velmi jednoduchý a dokonce rychlejší) způsob výroby, který vám zanedlouho popíši.
Účinky šípkového oleje na pleť
Šípky jsou pro naší pleť doslova „superfood“. Studie dokazují, že jsou bohaté na antioxidanty, vitamíny C, B, A, E a F, mastné kyseliny (olejová, linolová a linoleová), flavonoidy a polyfenoly. Tím, že šípky vymacerujeme v nosném oleji, se všechny užitečné látky do oleje dostanou. V oleji jsou pak přístupné a lehce vstřebatelné naší pletí.
Šípkový olej pokožku hydratuje a chrání proti volným radikálům. Pokud žijete ve městě anebo vystavujete vaši pokožku nadměrně slunci, vaše kožní buňky dostávají zabrat. Šípkový olej pomáhá v kůži mírnit zánětlivé procesy a zčervenání. Pomáhá vyrovnávat tón pleti. Vyhlazuje jizvy a vrásky. Zmíněný vitamín A a F pomáhá s častými problémy pleti jako je akné, ekzém a jiné dermatitidy. Pravidelným užíváním se postaráte o to aby vaše pleť zářila.
Zde bych chtěla ještě podotknout, že je rozdíl mezi šípkovým olejem z macerátu a šípkovým olejem, který si můžete zakoupit. Klasický šípkový olej se lisuje ze semen růže šípkové a je koncentrovanější na účinné látky. Lisování semen na olej je však v našich domácích podmínkách téměř nemožné. Potřebovali byste kvalitní lis na oleje a opravdu velké množství semen.
Překvapením pro mě ovšem bylo, že semena i samotný plod obsahují přibližně stejné množství mastných kyselin. I náš vyrobený šípkový olej tak může být velmi kvalitní výživou pro pleť.
A to jsme jen u účinků samotných šípků. Další blahodárné účinky na pleť nám poskytne správný výběr nosného oleje, kde budeme šípky macerovat.
Potřeby na výrobu šípkového oleje
- Množství šípků podle množství olej (částečně nebo zcela vysušených). Nepoužíváme čerstvé šípky, protože obsahují příliš mnoho vody a výsledný olej by se kvůli tomu mohl velmi rychle zkazit. Voda přitahuje bakterie, a tak ji chceme v šípkách co nejméně. Na druhou stranu, výživné látky se lépe uvolní skrze ne zcela vysušené šípky.
- Vhodný olej, nejlépe za studena lisovaný.
Doporučuji následující oleje vhodné na pleť, nezanechávající pocit mastnoty. Vyberte, dle vašeho uvážení. V závorkách uvádím konkrétní oleje vhodné k použití na pleť.
- Avokádový olej (250 ml). Vysoce regenerační olej vhodný pro suchou pokožku a problematickou pleť.
- Mandlový olej (100 ml). Vysoce regenerační olej vhodný pro citlivou pokožku, nezanechává pocit mastnoty.
- Hroznový olej (250 ml, 125 ml). Lehký, antibakteriální olej, vhodný pro mastnou a smíšenou pleť. Velmi rychle se vstřebává.
- Jojobový olej (100 ml). Vysoce hydratační lehký olej, vhodný pro smíšenou pleť. Velmi rychle se vstřebává a má dlouhou trvanlivost.
- Arganový olej (250 ml). Vysoce regenerační olej, který neucpává póry. Vhodný pro starší pleť, protože vyhlazuje jemné linie vrásek.
- Skleněná uzavíratelná nádoba velikostí přiměřená množství oleje a šípků.
- Sítko/cedník a plátno/gázu
Jak vyrobit šípkový olej – postup
Jdeme k věci, přátelé. Budeme pracovat s celými částečně vysušenými šípky, protože nechceme vzácné oleje infikovat bakteriemi a znehodnotit. Nikdy na maceraci v oleji nepoužívám čerstvé šípky. Takový olej by se začal velmi rychle kazit. Pokud budete pracovat se zcela vysušenými šípky, přečtěte si speciální postup macerace za tepla na konci této kapitoly.
- Nasbírané šípky důkladně propláchneme pod vodou a necháme oschnout na utěrce. Poté je sušíme v sušičce na 60-70 °C, přibližně 5 hodin dokud téměř neztvrdnout. Šípky by měly být ale stále trochu měkké, aby se obsažené látky lépe uvolnily do oleje.
- Téměř vysušené šípky zalijeme v uzavíratelné sklenici olejem tak, aby byly zcela ponořené. Olej by měl dosahovat těsně pod víčko, abychom minimalizovali působení vzduchu (oxidace). Víčko pevně zašroubujeme.
- Po okraj plnou sklenici umístíme mimo přímé dopady slunečního záření do pokojové teploty. Ideální podmínky pro maceraci jsou ve tmě, někde ve špajzu nebo ve skříňce. Jednou za pár dní je dobré sklenicí zatřást, aby se výživné látky ze šípků lépe uvolnily do oleje.
- Po minimálně dvou, ideálně čtyřech týdnech olej přecedíme přes sítko s gázou. Gázu není nutné použít pokud jste použili podle návodu celé šípky tak, jak doporučuji. Přesto v oleji mohou plavat zbytky suchého okvětí, které by mohly ve výsledném produktu dělat neplechu. Vše nechte několik minut okapat. Mělo by nám vzniknout přibližně stejné množství oleje, které jsme k maceraci použili. Zbylé šípky zkompostujte nebo vyhoďte.
- A je hotovo! Já olej používám v malé skleněné lahvičce s kapátkem s objemem 30 ml. Pomůže nám se zachováním čistoty oleje. Zbytek uchovávám vždy v lednici ve sklenici, kde vydrží rok. Další možností je olej skladovat v chladu mimo lednici, kde vydrží až 6 měsíců nebo déle.
Pokud by olej změnil vůni, byl by zakalený nebo s plísní, přestaňte ho používat. Z tohoto důvodu nedoporučuji používat esenciální oleje, které by změnu vůně mohly zakrývat.
Nenechte se překvapit změnou konzistence arganového, avokádového a jojobového oleje v lednici. Zmíněné oleje v chladu ztuhnou a zhrudkovatí, což je známka kvality oleje. Na teple brzy povolí do tekuté konzistence.
Macerace za tepla
Maceraci za tepla doporučuji pokud budete pracovat se zcela vysušenými tvrdými šípky. Opět je zalijte olejem tak, aby byly zcela ponořené, a aby olej dosahoval po okraj sklenice. Protože používáme vzácné kvalitní oleje, budeme k maceraci za tepla používat mírné teplo.
Doporučuji sklenici umístit například na radiátor, poblíž kamen nebo na vršek lednice, kde bývá teplo. To nám pomůže vyextrahovat všechny užitečné látky z tvrdých šípků za přibližně 1-2 týdny, záleží na teplotě. Ta by neměla být příliš vysoká. Měli bychom na zdroji (nebo u zdroje) tepla být schopní udržet dlaň.
Pak postupujte podle stejných kroků jako u macerace za studena.
Jak šípkový olej používat
- Jako olejové sérum na pleť. Doporučuji šípkový olej používat na večer.
Aplikujte 2-3 kapky vmasírované do vlhké vyčištěné pleti.
- Lokální působení oleje na jizvy, vyrážky, suchá a podrážděná místa na kůži.
- Odlíčení.
- Na popraskaná a suchá chodidla.
- Na popraskané rty nebo suchý nos.
- Na popáleniny od slunce.
- Vetřete pár kapek do vlhkých umytých vlasů. Šípkový olej pomůže s rozčesáváním a uhladí vlasové vlákno.
- Jako masážní olej.
No vlastně ho budete chtít používat na celé tělo, uvidíte 😉
Tak co, jdete do toho?
Teď už víte jak na to. Vyberte si jeden z doporučovaných olejů a vydejte se na sběr šípků. Jak a kdy šípky sbírat se dočtete v mém předešlém článku. Máte nějaké otázky? Napište je do komentářů. Napište i jak se vám olej podařil a jak jste s ním spokojené. Návod klidně sdílejte na sítích s pomocí ikonek níže.
Ať se daří!