Možná máte letos nadúrodu rajčat stejně jako já a říkáte si co s přebytkem rajčat? Letos bude pro mě rekordní rok, kdy zavařím a jinak zpracuji rajčata nejen na tuto zimu, ale z mé zkušenosti i do dalších let. Nebudu to protahovat a jdeme rovnou na první a pro mě nejchutnější a nejoblíbenější způsob.
Domácí kečup
Tohle je tak vyšperkovaný recept, že už jiný nehledám.
Suroviny:
- 2 kg rajčat nakrájených na čtvrtky (nejlépe červená, masitá, ale není to podmínka)
- 250 g jablek bez jadřinců nakrájených na čtvrtky
- 250 g cibule nakrájené na čtvrtky
- 150 g cukru
- 150 ml klasického octa
- 0-150 ml vody (podle toho, jak vodnatá rajčata máte)
- lžíce soli
- lžička mleté skořice
- lžička sladké papriky
- 5 kuliček nového koření
- 10 kuliček černého pepře
- 3 kusy hřebíčku
- 2 bobkové listy
- Kdo to má rád ostré tak 1-3 chilli papriky
Postup:
Výše uvedené suroviny dáme do hrnce a za občasného míchání přivedeme k varu. Čas od času vše promícháme a necháme probublávat 1-2 hodiny, čím déle, tím bude výsledná konzistence hustší. Poté vyjmeme bobkové listy a vše rozmixujeme tyčovým mixérem. Nyní je možnost vše ještě propasírovat přes sítko, ale mně konkrétně hrubší konzistence kečupu nijak nevadí. Nalijeme do skleněných lahví s uzávěrem a sterilujeme 20 minut při teplotě 80°C.
Univerzální omáčka z pečených rajčat
Hledáte způsob jak rychle zpracovat menší prasklá rajčata? Už nemusíte. Cherry rajčata jsou ideální na jednoduchou pečenou rajčatovou omáčku. Používám ji jako základ do spousty jídel. Množství surovin dejte od oka.
Suroviny:
- Všemožná menší rajčata cca 1-2 kg
- olivový olej
- sůl
- pepř
Postup:
Troubu předehřejeme na 200°C na horní a spodní ohřev s horkým vzduchem nebo bez. Rajčata opláchneme a necháme okapat. Celá je dáme do pekáče, posolíme, popepříme a polijeme olivovým olejem. V troubě se pečou cca 45 minut. Poté pekáč vyjmeme, vše rozmixujeme tyčovým mixérem, naplníme do sklenic s víčkem a sterilujeme 20 minut při 80°C.
Sterilovaná rajčata ve vlastní šťávě
Na tento recept se hodí středně velká koktejlová rajčata. Opět je lze využít na širokou škálu receptů, všude tam, kde byste použily kupovaná konzervovaná.
Postup:
Na rajčatech nařízneme na spod malý křížek a dáme na minutu spařit do vroucí vody. Poté je přendáme do studené vody a s pomocí křížku oloupeme. 2/3 z celkového množství oloupaných rajčat naplníme do velkých zavařovacích sklenic. 1/3 rajčat rozmixujeme tyčákem a vzniklou šťávou zalijeme naplněné sklenice, tak aby byla rajčata ponořená ve šťávě. Pevně zavíčkujeme a sterilujeme 30 minut při 90°C.
Sušená rajčata
Sušená rajčata mi na jazyku vždy připomenou ty teplé slunečné dny, kdy rajčata dozrávají. Sušená rajčata se dají naložit do oleje anebo se mlsají jen tak.
Suroviny:
- rajčata
- sůl (doporučuji vločkovou)
- pepř
- podle chuti bylinky (oregano, bazalka, tymián, rozmarýn atd…)
Postup:
Rajčata nakrájíme na plátky cca 0,8 cm nebo půlky u menších kusů. Plátky rozložíme v sušičce na ovoce a zeleninu a podle chuti okořeníme. Sušíme na 65-70°C cca 6-8 hodin. Po 6 hodinách sušení kontrolujeme jednotlivá patra a odebíráme vysušené plátky. Ne vždy se totiž usuší všechny stejně najednou. Správně usušená rajčata by měla být stále trochu měkká, ale ne vodnatá. Skladujeme ve vzduchotěsné nádobě.
Tip: Další možností je rajčata sušit za horkých slunečních dní venku na slunci. Rozložíme je na pečící papír na plech/tác/rošt na teplé slunečné místo, třeba na střechu auta. Zpravidla se sušší 2-3 dny. Na noc je schováme dovnitř.
Recept na sušena rajčata v oleji
Správně vysušená rajčata, ani příliš tvrdá, ani měkká vodnatá můžete lehce posolit a naložit do sklenice s pevným uzávěrem. Vše pak zalijte olivovým olejem, tak aby byla všechna ponořená. Přidejte ještě větvičku rozmarýnu, tymiánu, česnek nebo sušenou bazalku a chilli papriku. Prostě to co máte rádi. Rajčata v oleji skladujte v lednici, kde vydrží až tři měsíce, pokud je vše ponořené, tak i déle. Rodina i přátelé vám utrhají ruce!
Tip: Zkuste rajčata zpracovat i na chilli omáčky. Třeba mou oblíbenou omáčku podle Jamieho Olivera.
Tak tady to máte
Uvedené recepty jsou opravdu jednoduché na přípravu. Všechny zavařeniny a sušená rajčata skladujeme v suchu, na tmavém a chladném místě. Celý článek si můžete poslat na email nebo sdílet na sítích pomocí kolonek níže. Ať se daří :).