zpracovat chilli papriky

Každý milovník ostrých jídel se zahradou jistě pěstuje chilli papriky. I já je s oblibou pěstuji pro jejich nejrůznější chutě, vůně, barvy a tvary. Těch odrůd je celá řada, že každý rok vyzkouším nějakou novinku. Může se stát, že jich máme nadúrodu a řešíme jak chilli papričky zpracovat. Mám své osvědčené recepty, o které se s vámi ráda podělím.

Zavařené chilli papričky v sladko-kyselém láku

Asi nejjednodušší způsob na zpracování chilli papriček typu jalapenos, feferony, kozí a beraní rohy. Lák se podobá tomu na okurky, ovšem bez koření.

Suroviny:

  • cca 2 kg chilli paprik
  • 1,7 l vody
  • 0,5 l kvasného lihového octa
  • 250 g cukru
  • 50 g soli
  • koření podle chuti (celý pepř, hořčičné semínko, semínka koriandru)

Postup:

Chilli papričky důkladně opláchněte. V gumových rukavicích nakrájejte asi na 0,5 – 1 cm kolečka nebo nechte celé. V kastrolu smíchejte všechny ingredience na lák a povařte 1 minutu. Papričky nandejte do zavařovacích sklenic, zalijte horkým lákem a pevně uzavřete víčkem. Vše pak sterilujte v zavařovacím hrnci 20 minut na 80°C.

Prozkoumat digitální zavařovací hrnce Concept

Recept na chilli papričky v medovém láku

Tento slaďoučký medový lák dodá pálivým papričkám šmrnc. Naložené papričky však nebudeme sterilovat, abychom med neznehodnotili, proto počítejte s tím, že je budete uchovávat v lednici nebo na chladném místě. Pár skleniček určitě zkuste.

Suroviny:

1kg chilli paprik (kozí a beraní rohy, jalapenos, dlouhé feferonky)

500 ml vody

500 ml kvasného lihového octa

500 ml medu

Postup:

Papričky nakrájejte na kolečka. V kastrolu smíchejte vodu a ocet a za mírného zahřátí v tom rozpusťte med. Pozor abyste nepřekročili teplotu 70°C, kdy se med začíná znehodnocovat. Pak už jen lákem zalijte naskládané papričky ve sklenicích, pevně zavřete, nechte vystydnout a uchovávejte v lednici nebo v chladu.

Domácí sriracha – fermentovaná chilli omáčka

zpracování chilli paprik

Srirachu jistě znáte z vietnamských a thajských restaurací a bister. Je to fermentovaná thajská omáčka, která se prodává s typickým logem kohouta. Toto je velmi jednoduchý domácí recept na srirachu, kde rychle a snadno zpracujete větší množství pálivých chilli paprik. Na tento recept ráda používám pálivější papričky jako je např. habanero. Nebojte se ale použít i jiné druhy nebo směs chilli paprik.

Suroviny:

300g pálivých chilli paprik

2 větší stroužky česneku

2 lžíce třtinové cukru

60 ml jablečného octa

1,5 lžičky mořské soli

Postup:

Chilli papriky oddělíme od stopky, přepůlíme a lehce rozmixujeme. Přidáme zbylé suroviny a vše znovu lehce rozmixujeme. Obsah přendáme do sklenice, lehce přivřeme víčkem nebo plátýnkem (tak aby tam byl přístup vzduchu) a necháme v pokojové teplotě fermentovat 7 dní. Omáčka během pár dní začne kvasit, což poznáme podle unikajících bublinek. Je možné, že omáčka díky bublinám zvýší svůj objem, tak sklenici neplňte až po okraj. Kvašení zároveň zaručí trvanlivost. Po týdnu obsah sklenice naposledy umixujeme do hladka. Omáčku doporučuji přendat do nádoby s dávkovačem a uchovávat v lednici, kde se zastaví proces kvašení.

Chilli omáčka podle Jamieho Olivera

Můj absolutně nejoblíbenější recept na chilli omáčku, která má zaručený úspěch všude kam jí přinesu. Na tuto omáčku jednoduše zpracujete i úrodu rajčat. Pokud by vás zajímalo více receptů jak zpracovat rajčata, přečtěte si můj článek. Každý rok dělám hned několik várek.

Suroviny:

Chilli papričky podle preferencí (já používám 6 habanero paprik a omáčka má říz)

2 velké cibule

2 velké stroužky česneku

lžička soli

2 lžíce cukru

150 ml jablečného octa

250 ml jablečného moštu

2 lžíce olivového oleje

6 středních rajčat

Postup:

Cibuly, česnek, sůl a chilli lehce rozmixujeme a přendáme do vyšší pánve se dvěma lžícemi olivového oleje. Za mírné teploty to opekáme asi 10 minut. Rajčata rozmixujeme a přidáme na pánev společně s jablečným octem a moštem. Přidáme dvě lžíce cukru a vše pomalu vaříme a redukujeme 20-30 minut. Když se nám směs zdá dostatečně hustá, vše naposledy přelijeme do mixeru a rozmixujeme do požadované konzistence. Naplníme čisté, vydesinfikované sklenice a sterilujeme 20 minut na 80°C. Správně zavařená omáčka vydrží v chladu a temnu rok až dva.

Mražené chilli papriky

Máte těch brutálně pálivých chilli paprik nějak moc? Odložte si jejich zpracování do budoucna a papričky zamrazte v celku. Přijdou tak sice o svou křupavost a texturu, ale ne o svou pálivost a chuť. Využijete je pak na nejrůznější chilli omáčky.

Sušené chilli papričky

kajenský pepř

Další rychlý způsob jak zpracovat chilli papričky. Na sušení se hodí chilli papričky typu kajenský pepř. Usušené chilli papričky pak plním do ručního mlýnku a melu si je přímo na talíř téměř všude :D.

Postup:

Papričky sklidíme i se stopkou. Všechny propláchneme pod vodou a necháme oschnout na utěrce. Vezmeme si jehlu a provlékneme nit. Jehlou pak propichujeme papričky těsně pod stopkou a navlékáme na nit. Vše pak zavěsíme jako řetěz někam do sucha do domácnosti nebo ven na slunce za příhodného počasí. Suché chilli papričky postupně odebíráme nebo skladujeme v neprodyšné nádobě.

Sušené chilli vločky v oleji

Tento olejíček s křupavými kousky cibule a chilli vloček si zamilujete. Využijete jej na celou škálu pokrmů, od sendvičů až po teplé polévky, které zaručeně zahřejí. Receptem jsem se inspirovala zde.

Suroviny:

10 sušených chilli papriček (málo nebo středně pálivých)

250 ml arašídového nebo jiného oleje

3 šalotky

5 stroužků česneku

lžička mleté papriky

10 kuliček černého pepře

1 celá skořice

2 celé badyány

2 lžíce sójové omáčky

lžíce cukru

lžička soli

Postup:

Sušené chilli papričky i se semínky si rozmixujte na vločky, Smíchejte je v misce s mletou paprikou, drceným pepřem, solí, cukrem a sójovou omáčkou. Nakrájejte si šalotku a česnek nadrobno a společně se skořicí a badyánem ji smažte do hněda. Pak vše nechte na 5 minut odstát. Obsah přeceďte a olej smíchejte s vločkovou směsí v misce. Směs z pánve v cedníku nechte vychladnout, aby byla pěkně křupavá. Vyjměte skořici a badyán a vše pak přidejte zpět do oleje s chilli vločkami v misce. Vše pak skladujte v lednici aby se chutě dokonale propojily. V lednici vydrží 2 měsíce.

Tak jak se vám recepty líbí?

Doufám, že alespoň jeden recept či způsob zpracování chilli papriček vyzkoušíte. Budu moc ráda, pokud článek budete sdílet mezi svými rodinnými příslušníky a přáteli, třeba na sociálních sítích. Využijete k tomu ikonky pod článkem. Ať se daří.

Chcete se přiblížit?

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU A ZÍSKEJTE NEJNOVĚJŠÍ, TIPY, NÁVODY A INSPIRACI.

4 komentář

  1. Jana Švidrnochova

    Prosím dá se udělat z chilli papričky med,jak dělám z rýmovniku?

    1. Dobrý den, myslím, že by udělat šel. Je to zajímavá myšlenka. Jak byste ho používala?

  2. Dobry den, omacka podle Jamieho je luxusni.
    Sriracha mi bohuzel neprokvasuje, mam ji nalozenou uz skoro tyden. Na jinem blogu jsem se docetl, ze ocet muze kvaseni zabranit- a mel by se pridavat az po prvotnim prokvaseni. Tak zrejme tam bude zakopany pes. Chilli a chillingu zdar, Kuba 🌶

    1. Jsem ráda, že omáčka chutná! Je to tutovka. Ohledně srirachi netušíme kde je problém a mrzí mě, že nekvasí. Zkuste kdyžtak teplejší místo, přidat lžičku cukru pro kvasinky a promíchat. Kvasinky se přirozené nachází na chilli paprikách. Je možné, že jste je třeba příliš umyl a je jich tam málo. Věřím, že se to ještě rozjede! Držím palce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám také líbit...