Fermentovaná kopřivová šťáva, fermented plant juice (FPJ) je prostředek domácí výroby na posílení rostlin, který pochází z Korejského přírodního farmaření. Jedná se tedy o přírodní produkt, který si snadno vyrobíme doma. Využijeme k němu jen vhodné rostliny rostoucí v okolí smíchané s třtinovým cukrem. Zbytek za nás obstará příroda svými přirozenými fermentačními procesy. V závislosti na rostlině kterou k výrobě použijeme, FPJ zrychluje růst rostlin, posiluje je a zlepšuje jejich plodnost. V tomto článku se podíváme na to jak fermentovanou rostlinou šťávu vyrobit a jak se používá.
Jak vzniká fermentovaná rostlinná šťáva?
Rostliny mají chlorofyl, užitečné mikroorganismy a růstové hormony. Čím rychleji rostou, tím jich mají více. Když je smícháme s cukrem, užitečné mikroorganismy jej začnou pojídat a tím se nastartuje fermentační proces. Namnožené užitečné bakterie uvolňují a zpřístupňují živiny z rostliny. Po týdnu nám vznikne koncentrovaná šťáva neboli džus s vysokým obsahem živin pro naše rostliny.
Jaké rostliny pro výrobu FPJ zvolit?
Zvolte silné a rychle rostoucí rostliny, které máte v okolí. V našich podmínkách to bývá hlavně kopřiva, kostival, přeslička, devětsil či bodlák. Napadá vás jiná houževnatá rostlina, která má na jaře rychlý a bujný růst? Můžete ji použít. Rychle rostoucí rostliny obsahují nejvíce růstových hormonů, které posléze předají i našim pěstovaným rostlinám, ať už sazenicím, plodinám, rostlinám, ale i pokojovkám.
Kdy a jaké části rostlin natrhat k výrobě?
Nejlepší bude natrhat mladé výhony s listy těchto rostlin. Mají nejsilnější koncentrace účinných látek. Nasbírejte je před nebo brzy po rozednění nejlépe za suchého počasí. Nesbírejte je dříve než dva dny po dešti. S výrobou začněte ihned po sběru s co nejčerstvějšími rostlinami. Jak na to?
Jak vyrobit fermentovanou rostlinnou šťávu
Již v úvodu jsem psala, že výroba je velice snadná a potřebujeme jen dvě ingredience: natrhané rostliny a třtinový cukr.
Doporučuji tyto poměry:
2/3 rostlinného materiálu
1/3 třtinového cukru z váhy rostlinného materiálu
Dále budete potřebovat:
Nádobu (skleněnou, keramickou, nekovovou)
Gáza
Postup výroby FPJ
- Ihned po příchodu z venku bylinky či rostliny zvažte a odvažte si 1/3 třtinového cukru z celkové váhy nasbíraných rostlin. V žádném případě rostliny nemyjte. Tím byste přišli o důležité přítomné bakterie. Maximálně je oklepejte od přebytečné hlíny. Větší rostliny můžete nastříhat či nasekat na menší kousky.
- Rostliny dobře smíchejte s cukrem a vložte do připravené nádoby. Obsah stlačte a můžete jej něčím zatížit. Objem by měl zabírat maximálně 2/3 nádoby.
- Nádobu překryjte prodyšnou látkou a zagumičkujte nebo převažte provázkem. Přístup vzduchu je důležitý.
- Nádobu dejte na místo mimo denní nebo umělé světlo. Nejlepší je o něco nižší pokojová teplota. Nádobu však nedávejte do lednice.
- Délka fermentačního procesu závisí na teplotě. V teple může být ukončen po 3 dnech, v chladu trvá déle. Nastartovaný fermentační proces poznáte podle toho, že se začnou tvořit bubliny. Celý fermentační proces by neměl trvat déle než 7 dní, protože pak klesá kvalita výsledné šťávy (FPJ). Fermentace je ukončena pokud je na dně nádoby šťáva a rostlinné zbytky plavou na hladině.
- Po 3 až 7 dnech fermentace výsledný obsah sceďte přes sítko či gázu. Vzniklou šťávu (FPJ) lze ihned použít.
- Skladujte FPJ v chladu a temnu ve skleněné ne zcela utažené nádobě. Je to živý produkt, který stále produkuje plyny, které musejí někudy unikat. Pro dlouhodobé skladování je lepší mikrobům čas od času dodávat cukr, aby zůstaly stále aktivní a naživu. Nejlepší je sklenici skladovat v teplotách od 1 – 15 °C.
Jak FPJ používat
Fermentovaná rostlinná šťáva se dá použit během celého růstového procesu rostliny. Od moření semen, zálivky nebo postřik sazenic a dospělých rostlin. Tradičně se rostliny použité k výrobě FPJ vybíraly pro konkrétní fáze růstu plodin. Ideální je tedy používat rostliny v přibližně podobné fázi růstu jako rostliny , na které chceme FPJ aplikovat.
- FPJ z tužebníku, pelyňku či výhonů bambusu se používá již při klíčení a prvotní fázi růstu.
- FPJ z kopřivy a kostivalu se používá pro růst sazenic a mladých rostlin.
- FPJ z mladých nezrakých plodů se používá pro kvetoucí plodiny, které potřebují fosfor.
- FPJ z na vápník bohatých rostlin jako je mangold a listy brokolice se používá na plodící rostliny ve fázi květu a plodu.
FPJ ředíme vodou
FPJ zředěné s vodou se dá použít jako zálivka i jako postřik na list. Nejlepší je použít vodu dešťovou. Pokud chcete použít vodu z kohoutku, nechte ji alespoň den odstát aby se z ní uvolnil chlór.
Koncentrace FPJ s vodou je naprosto zásadní pro správnou aplikaci. Poměr FPJ s vodou by nikdy neměl přesáhnout 1:200. Doporučují se následující poměry:
- Pro namáčení semen, klíčení a velmi mladé sazenice použijte poměr 1:1000.
- Pokud sazenice mají stabilní stonek použijte koncentraci 1:500 (zhruba půl čajové lžičky na litr vody)
- Pro vzrostlé rostliny můžete zkusit použít poměr 1:200.
Tipy na závěr
- Zvolte rostliny, které rostou ve vašem okolí.
- Vyhněte se sběru rostlin po dešti a ani při velmi slunečných dnech.
- Při výrobě FPJ je dobré vytvořit horní vrstvu posypem třtinového cukru.
- Dejte si pozor na postřik rostlin při slunečných dnech, mohl by je spálit.
Použité anglické zdroje:
https://www.ctahr.hawaii.edu/oc/freepubs/pdf/sa-7.pdf