Deníček Recenze Zdraví

Jak mi dlouhodobé užívání hořčíku změnilo život – moje zkušenost a recenze produktů

magnesium zkušenosti

Užívám hořčík pravidelně už tři roky a výsledky mě doslova ohromily. První účinky jsem pocítila již po týdnu užívání. Rozhodla jsem se pro dlouhodobé užívání hořčíku, protože jsem prakticky od puberty pociťovala příznaky nedostatku hořčíku, jen mi dlouho nedocházela spojitost právě s tímto nezbytným prvkem.

V současné době je problém s nedostatkem hořčíku široce uznávaný, protože mnozí z nás ani netuší, že ho mají v deficitu. Studie ukazují, že významná část západní populace má nedostatek hořčíku, přestože výsledky krevních testů často naznačují opak. Hořčík se totiž ukládá především v buňkách a tkáních, a tak jeho hladinu v krvi nelze vždy spolehlivě vyhodnotit. Mnozí lidé tedy svůj problém s nedostatkem hořčíku nikdy neodhalí, a to i přesto, že mohou pociťovat různé zdravotní problémy.

V tomto článku se podělím o své osobní zkušenosti s dlouhodobým užíváním hořčíku, jak mi pomohl, a které formy hořčíku považuji za nejlepší pro efektivní suplementaci. Pokud se potýkáte s únavou, stresem nebo problémy se spánkem, možná budete překvapeni, jak moc může hořčík změnit váš život.

Příznaky nedostatku hořčíku

  • třes a svalové křeče (včetně menstruačních)
  • chronická únava
  • nervozita, stres, podrážděnost
  • bušení srdce
  • špatné soustředění a migrény
  • poruchy spánku

Mé projevy nedostatku hořčíku

V posledních 3 letech jsem střídavě trpěla skoro všemi příznaky nedostatku hořčíku. První nebo druhý den menstruace jsem nebyla schopná vykonávat běžné činnosti a jen jsem ležela v bolestech. Obecně nejsem zastáncem analgetik, ale výjimečně jsem si něco vzala, jinak bych nebyla schopná jít do práce.

Nezvládala jsem stres a byla jsem nepřiměřeně výbušná. Bušení srdce jsem čas od času zažívala, hlavně v klidovém režimu, kdy se mi občas divoce rozbušilo. Měla jsem problémy se soustředěním a vnímáním okolí.. Navíc jsem trpěla na migrény. Navíc jsem trpěla na migrény, které někdy trvaly i týden. Tento problém jsem řešila i s odborníky na neurologii, ale bohužel bez výsledku.

První impuls k dlouhodobému užívání hořčíku jsem měla díky facebookové skupině Svět non-toxic. Nastudovala jsem si všechny možné dostupné materiály, diskuze i cizojazyčné zdroje. Rozhodla se objednat si dva druhy hořčíku vhodné pro dlouhodobé užívání s rozdílnými účinky. Dále jsem zavedla koupele v epsomské soli a na kůži si stříkám magnesium olej.

Formy hořčíku – který je pro vás ten nejlepší?

Hořčík se jako elementární prvek v přírodě samostatně nevyskytuje. Nacházíme ho vždy ve sloučeninách. Na trhu se nejčastěji prodávají následné formy, pojďme si o nich stručně něco říct.

První dvě formy bych nedoporučila, nejsou vhodné pro dlouhodobé užívání hořčíku bez vedlejších účinků.

Pro ústní dlouhodobé užívání hořčíku je nejlepší hořčík dle poměru cena/výkon bisglycinát nebo malát.

Jaké magnesium doplňky doporučuji pro dlouhodobé užívání?

Užívám magnesium ráno a večer. Přes léto nepravidelně, protože přijímám dostatek hořčíku z naší čerstvé listové zeleniny, kterou pěstujeme bez chemie. Od podzimu, ale přistupuji k pravidelnému užívání hořčíku.

Ráno užívám 1 tabletu Magnesium Optimizer od Jarrow Formulas. Balení obsahuje 200 tablet, takže vydrží 3-6 měsíců, podle toho zda denně užíváte 1 nebo 2 tablety. Tento energizující hořčík ve formě magnesium malátu je obzvlášť vhodný pro dlouhodobé užívání, protože se vyznačuje vysokou biologickou dostupností a dobrou absorpcí v těle. Magnesium malát také přispívá k vyšší energii a zlepšení fyzického výkonu, což je ideální pro každodenní použití. Kromě toho obsahuje 70 % denní referenční hodnoty příjmu vitamínu B6, který, jak se dále dočtete, je důležitý pro správné ukládání hořčíku v buňkách. Obsažený je také Taurin, který synergicky s magnesiem snižuje oxidativní stres a riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Večer užívám magnesium bisglycinát Performance magnesium powder od Brain Max s příchutí tropického ovoce. I když chuť je lehce cítí jako „chemická“, tak jste za ní opravdu rádi, protože čisté magnesium v prášku je jen pro silnější povahy (vyzkoušeno). Výhodou prášku je, že si můžete upravit dávkování podle potřeby. Kromě toho je zde opět přítomný důležitý kofaktor vitamín B6, díky čemuž se hořčík skvěle vstřebává a to bez dráždění žaludku. Tento typ hořčíku je obzvlášť účinný při podpoře kvalitního spánku a relaxace, což je důležité pro celkové zdraví a regeneraci. Spím po něm doslova jak miminko celou noc. Pokud byste užívali doporučenou denní dávku, balení vydrží 3 měsíce. Já si ale dávkuji menší než doporučené množství, protože hořčík přijímám i ráno.

Jak mi dlouhodobé užívání hořčíku pomohlo?

Po necelém měsíci důsledného užívání hořčíku jsem po opravdu dlouhé době zažila bezbolestnou menstruaci. Sama jsem nevěřila, jak moc může magnesium pomoci. Navíc se mi výrazně zlepšil spánek– nyní spím celou noc téměř bez probuzení a ráno se budím odpočatá. Cítím se i mnohem lépe psychicky, jsem více usměvavá, nic mě jen tak nerozhodí. Mám ze sebe radost, protože jsem produktivnější. Velice se mi hořčík osvědčil i během těhotenství, kdy jsem ho brala společně s komplexním vitamínem pro těhotné.

Celkově si nemůžu dlouhodobé užívání hořčíku vynachválit, celá zkušenost je pro mě velice pozitivní a hodlám v suplementaci dál pokračovat.

Hořčík nyní kupuji i jako dárek pro mé blízké a také jako já pokračují v jeho dlouhodobém užívání na vlastní pěst. Tento článek píšu, abych pomohla i vám zjistit, jak vám doplňky hořčíku mohou pomoci. Jsou vhodné pro sportovce, ženy s bolestivou menstruací, ženy v přechodu, lidi pod velkým stresem, stejně jako pro osoby s úzkostmi a depresemi. S depresí a stresem si není radno zahrávat. Podívejte se na web – online terapeuty na Hedepy.cz, kde možná zjistíte více. Je však důležité zdůraznit, že užívání hořčíku není kouzelný lék – zlepšení může přijít, ale je třeba mít na paměti, že hořčík v těle ovlivňuje i další minerály a vitamíny. Na to se podíváme v následující kapitole.

Magnesium malát, který užívám ráno.
Magnesium bisglycinát, který užívám večer.

Doplňky k dlouhodobému užívání hořčíku

Při dlouhodobém užívání hořčíku nám může lehce klesat hladina draslíku v těle. Je proto důležité zajistit, aby naše tělo mělo dostatek tohoto minerálu. Proto užívám zmíněný Jarrow Magnesium Optimizer, protože mimo energizující formu hořčíku malát obsahuje i draslík.

Oba mnou doporučované produkty obsahují vitamín B6, který je klíčový pro správnou suplementaci hořčíku. Vitamín B6 napomáhá jeho vstřebávání a uložení v buňkách. Výzkumy naznačují, že kombinace magnesia a vitaminu B6 má lepší vliv na zvládání stresu u dospělých, než užívání samotného magnesia.

Samozřejmě není nutné vše doplňovat. Možná namítáte, že vitamíny přeci získáváme stravou. B6 se nachází v játrech, vepřovém mase, vajíčkách, banánech, lahůdkovém droždí a třeba ve fermentované zelenině. Draslík je obsažený ve fazolích, v sušeném ovoci, v banánech a také v bramborách.

Přirozené zdroje hořčíku

  • vysokoprocentní hořká čokoláda
  • avokádo
  • mandle a jiné oříšky
  • luštěniny
  • semínka
  • celozrnné obiloviny
  • zelená listová zelenina

Nejlepší hořčík pro dlouhodobé užívání?

Dlouhodobé užívání hořčíku se mi nesmírně osvědčilo. Doporučuji denní suplementaci, abyste pocítili účinky v plném rozsahu. Odrazuji však od dlouhodobého užívání nejčastější formy z lékáren, tj. citrátu hořečnatého (často ve formě šumivých tablet). I když má výbornou vstřebatelnost, může při dlouhodobém užívání způsobovat zažívací problémy. Jako akutní doplnění například po větším sportovním výkonu je však v pořádku.

Mně se osvědčila kombinace magnesium malát v kapslích ráno a magnesium bisglycinát v prášku před spaním. Tyto formy hořčíku jsou dobře vstřebatelné a nabízejí vynikající poměr cena/výkon.

Doporučuji nakupovat na českém e-shopu brainmarket.cz, který nabízí široký sortiment kvalitních potravinových doplňků a přípravků pro zdravý životní styl, založený na nejnovějších vědeckých publikacích.

Vyzkoušejte produkty, které jsem si vybrala:

Magnesium malát, který užívám ráno.
Magnesium bisglycinát, který užívám večer.

Chcete se přiblížit?

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU A ZÍSKEJTE NEJNOVĚJŠÍ, TIPY, NÁVODY A INSPIRACI.

6 komentář

  1. Dobry vecer chcela som si objednat od vas horcik ,ale neda sa mi to.

    1. Dobrý den, já nic neprodávám. Kupuji si ho zde Brainmarket

  2. Dobrý den, děkuji za super článek. Nyní mám těžkou nespavost. Měl jsem nejhorší období snad ve svém životě. Spal jsem tak průměrně 2h. po dobu 3 týdnů. Stav se začíná zlepšovat, ale hořčík na večer (bisglycenat) mě nabudí a situaci ještě zhorší. Tudíž užívám do 16:00. Jeden léčitel mi vysvětloval, že tento stav může způsobovat jeho velká vyčerpanost. V kritickém stavu jeho nedostatku mi jeho doplnění způsobovalo vážné panické a úzkostní stavy, s velkým neklidem. Užíval jsem čisté formy. Takže jsem dlouho nevěděl, zda je nespavost způsobena hořčíkem. Situace se začala dramaticky zlepšovat, když jsem začal užívat pangamin. (Vit. Sk. B) Těch se měl také velký nedostatek. Dnes už je situace po dvoutýdenním doplňování lepší, nicméně stále usínám třeba až po půlnoci, nebo se budím okolo 2:00 ráno, když usnu dříve. Láká mě vyzkoušet ještě i ten l-treonat.

    1. Dobrý den, takhle s těžkou nespavostí nemám zkušenost, takže jsem ráda, že jste přispěl s tou vaší. Je dost možné, že hořčík bisglycinát působí individuálně. Každopádně za sebe mohu říct že žádný pocit nabuzení necítím. Má babička která ho také na nespavost začala užívat, také nic takového nezmiňovala. Začal ji účinkovat o pár dní později než mě, ale po týdnu dvou, už si ho na spánek pochvalovala. Spánek se ji významně zlepšil, ale stále to ještě není podle představ. Nicméně, tam je spousta jiných okolností (zdravotní stav, léky, atd.) Zaujal mě ten pangamin, třeba by ji také pomohl. Děkuji za váš komentář.

  3. Dobrý den, děkuji za zajímavý článek. Mám s hořčíkem také problémy, proto jsem se chtěla podělit se svými symptomy a dopnit tak obrázek toho, co všechno může nedostatek Mg napáchat. Je to už deset let zpátky, co se mi objevily deprese (nemohu hodnotit jak silné, ale subjektivně docela dost – stavy hluboké úzkosti a strachu). Doktorka nenašla žádný problém, jediný návrh řešení byla antidepresiva. Naštěstí mě kamarádka ještě před tím upozornila na existeci hořčíku. Situace se plně napravila po několikaměsíční suplementaci. Pak jsem hořčík na čas vysadila, což se začalo projevovat jinak – pro změnu fyzicky – třes těla a především velmi nepříjemná hypoventilace. Spouštěčem se stal kofein / tein. Doktorka mi konečně potvrdila latentní tetanii v plném rozsahu. Od té doby si musím dávat pozor na fyzickou námahu a některé potraviny. Ale naštěstí už vím, čím to je a jsem moc ráda, že existuje vcelku dostupné řešení. Jen mi přijde zvláštní, že se o těchto věcech skoro nikde nemluví. Váš článek je světlá výjimka :). Zdravím a držím pěsti, ať to zvládáte!

    1. Dobrý den, děkuji za sdílení vaší cenné zkušenosti s hořčíkem. Váš komentář je jistě přínosem pro všechny, kteří se o suplementaci hořčíku mohou zajímat. Jsem ráda, že jste tomu přišla na kloub! Zajímalo by mě, jakou sloučeninu hořčíku na vaše užíváte?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám také líbit...